Joi, 14 Noiembrie 2013, ora 19.00, la Casa Avramide din str. Progresului nr.32 va avea loc un concert de muzica folk sustinut de Cezar Petrovici.
Cezar Petrovici s-a nascut în 1958 la Bacau. Si-a petrecut copilaria în Focsani si Drobeta-Turnu Severin. A cantat în corul scolii si ca solist, a învatat sa cante la chitara la 13 ani, împreuna cu un coleg de clasa. A absolvit Liceul Al.I.Cuza din Focsani si Politehnica Bucuresti – Facultatea de Chimie Industriala.
Prima compozitie proprie, care de altfel a si rezistat timpului, bucurandu-se de succes în orice împrejurare, Printesa sau Cant de menestrel, a fost compusa în anul 1978. În perioada 1978-1984 a compus si alte piese, pe versurile lui Adrian Paunescu si Mircea Micu si a participat la diverse manifestari culturale organizate la Casa de Cultura Grigore Preoteasa.
Faptul ca, în 1984 a fost respins în ultimul moment de a urca pe scena în spectacolul Cenaclul Flacara pentru ca numele Petrovici nu era potrivit, l-a determinat sa nu mai participe la nici un concurs sau preselectie timp de 26 de ani. În tot acest timp a cantat doar pentru prieteni.
Profesional, a avut un traseu destul de sinuos: a lucrat în domeniul chimiei pana în 1989, apoi a intrat în lumea publicitatii, a editat pentru scurt timp o revista numita Birotica, a fost director de tipografie, tehnoredactor, iar din 2010 a reintrat în lumea spectacolului de muzica folk.
Sarbatoriti Ziua Dobrogei cu o seara de folk la Casa Avramide!
Pretul unui bilet este 10 lei. Rezervari la tel. 0240 513249