Casa Avramide din str. Progresului, nr.32, invită publicul să aprecieze lucrarea ”Compoziție 5”, (placă de ceramică glazurată), aparținând colecției de artă decorativă europeană, lucrare al cărei creator este Eugen Ispir (n. 1909, Văratec, Neamț – d. 1974, București) și care este expusă ca parte a expoziției temporare dedicate autorului.
”Eugen Ispir îndeplinește, în fața artei sale, condițiunile esențiale estetice; ea este trecută printr-un temperament riguros, personal, cu resurse bogate și fermecătoare; ești astfel pus în situația să analizezi, să gândești și să simți – mai ales – tot ce artistul a vrut să mărturisească în limbajul abstract al formelor.
Arta lui Ispir, consistentă și solidă, aduce un suflu nou, de vigoare personală, de sănătate psihică și mai ales de originală viziune plastică.”
Lucia Saghin, ”Convorbiri literare”